PDC Nordic & Baltic
Historien, dansk darts nøglerolle og alt om touren
PDC Nordic & Baltic (PDCNB) er den skandinaviske og baltiske underorganisation under Professional Darts Corporation (PDC), og er springbrættet, der giver spillere fra Danmark, Sverige, Finland, Norge, Island, Grønland, Færøerne, Estland, Letland og Litauen adgang til den professionelle dartverden. Det, mange dartfans ikke ved, er, at hele organisationen i høj grad er et dansk initiativ, uden dansk dart og ildsjæle som Michael Frydendahl og den nu afdøde Jann Hoffmann ville touren, som den ser ud i dag, formentlig aldrig have eksisteret. I denne guide gennemgår vi historien bag PDC Nordic & Baltic, hvordan touren fungerer i dag, og ikke mindst dansk darts’ rolle og danske spilleres resultater gennem årene.
Hvad er PDC Nordic & Baltic?
PDC Nordic & Baltic er den lokale, regionale gren af PDC’s turneringsstruktur og er adskilt fra World Darts Federation (WDF, tidligere BDO) samt de nationale dartforbund som Dansk Dart Union. Organisationen arrangerer kvalifikationsturneringer (den såkaldte PDC Nordic & Baltic ProTour) for spillere fra de nordiske og baltiske lande, som giver adgang til blandt andet PDC’s Europa Tour, VM i dart og World Cup of Darts. Turneringerne er åbne for alle spillere, der er født, har pas i, eller har boet fem år eller længere i et af de omfattede lande. Har man dobbelt statsborgerskab fra et land uden for regionen, skal man give afkald på retten til at spille for det andet land for at kunne deltage i PDCNB’s turneringer.
Historien: Sådan startede det – med et dansk initiativ
Historien om PDC Nordic & Baltic går helt tilbage til den store splittelse i dartsporten i begyndelsen af 1990’erne, da Professional Darts Corporation (dengang World Darts Council) blev dannet som en udbryderorganisation fra det etablerede BDO. Allerede dengang var Danmark tæt på at blive en del af den nye organisation: Danskerne Jann Hoffmann og Per Skau blev begge tilbudt at tilslutte sig PDC, men den daværende danske dartorganisation truede med at udelukke dem, hvis de takkede ja, og de danske spillere forblev derfor på BDO-siden i en årrække endnu.
Det afgørende vendepunkt kom i 2005, hvor Jann Hoffmann sammen med Michael Frydendahl stiftede Dansk Dart Liga (DDL) efter en uenighed med Dansk Dart Union. I 2006 fik Danmark, som følge af DDL’s nye kvalifikationsstævner, for allerførste gang en plads ved PDC’s VM i dart. Samme år vendte Jann Hoffmann selv tilbage til dartsporten efter flere års pause og begyndte igen at spille turneringer arrangeret af PDC Europe.
I 2012 gik det for alvor stort: Repræsentanter fra Dansk Dart Liga (DDL), Pro Darts Finland (PDF) og Pro Darts Sweden (PDS), sammen med dartudstyrsproducenten Unicorn Products, indgik et unikt partnerskab med selveste PDC. Ud af dette partnerskab blev Scandinavian Darts Corporation (SDC) født. Ideen var frontet af Michael Frydendahl (Dansk Dart Liga) og af dansk dart-legenden Jann Hoffmann, som blev en del af den nye bestyrelse med ansvar for spillerrelationer. SDC blev støttet af Unicorn og Precision Sport Management, og de første sæsoner blev der spillet turneringsweekender i Danmark, Finland og Sverige, hvor de bedst placerede spillere på ranglisten kunne kvalificere sig direkte til PDC’s VM i dart og opnå et Tour Card.
I 2017 blev organisationens territorium udvidet til også at dække de baltiske lande Estland, Letland og Litauen samt Færøerne. I samme forbindelse skiftede organisationen navn til Professional Darts Corporation Nordic & Baltic (PDCNB). Det navn, touren stadig bærer i dag.
Jann Hoffmann – manden bag den danske dart-revolution
Ingen enkeltperson har haft større betydning for dansk dart end Jann Hoffmann (19. juli 1957 – 16. januar 2023). Hoffmann var selv en af Danmarks bedste spillere i BDO-æraen, hvor han spillede fire gange ved BDO’s VM (1990, 1992, 1993 og 1994) og to gange nåede sidste 16, blandt andet efter en sensationel sejr over den daværende verdensmester Bob Anderson i 1990. Han var desuden to gange dansk mester og to gange nordisk mester.
Efter en pause vendte Hoffmann tilbage til sporten i 2006 og repræsenterede senere Danmark to gange ved PDC’s World Cup of Darts (2012 og 2013) sammen med Per Laursen. Men det var uden for oche, at Hoffmanns største bedrift skulle finde sted: Som medstifter af det, der senere blev til PDC Nordic & Baltic, lagde han fundamentet for, at dansk og nordisk darts fik adgang til den professionelle scene. Hoffmann døde i januar 2023 efter længere tids sygdom, og til minde om hans indsats blev PDC Nordic & Baltic Championship-trofæet opkaldt “Jann Hoffmann Trophy” til hans ære.
Sådan fungerer PDC Nordic & Baltic i dag
PDCNB ledes i dag af en bestyrelse bestående af en formand og repræsentanter fra de forskellige medlemslande. Formandsposten besættes fortsat af danskeren Michael Frydendahl, mens danskeren Brian Odsgaard fungerer som turneringsansvarlig (Tournament Director). Bestyrelsen tæller derudover repræsentanter fra Sverige, Finland, Norge, Island og Letland, samt en mediechef.
Hvert år afholder PDC Nordic & Baltic en række turneringsweekender, den såkaldte PDCNB ProTour, rundt om i medlemslandene. Historisk har touren gjort stop i Sverige, Finland, Danmark, Letland og Island, mens Norge blev tilføjet som fast værtsland fra 2025-sæsonen, og Estland (Tallinn) fik sit første besøg fra 2026-sæsonen. På hver turneringsweekend samler spillerne point til PDCNB’s Order of Merit.
Sådan kvalificerer nordiske og baltiske spillere sig til den store scene
PDC Nordic & Baltic fungerer som den vigtigste adgangsvej til PDC’s internationale turneringer for spillere fra regionen:
Kvalifikation til Europa Touren: PDCNB afholder hvert år en række ET-kvalifikationsturneringer forud for hver enkelt af PDC’s Europa Tour-begivenheder, hvor vinderen sikrer sig en plads ved selve Europa Tour-turneringen.
Kvalifikation til VM i dart: Sæsonens sidste led er PDC Nordic & Baltic Championship, hvor de 24 bedste spillere fra sæsonens ProTour-serie mødes. Vinderen sikrer sig en plads ved PDC’s VM i dart samme vinter og løfter den før omtalte Jann Hoffmann Trophy. Turneringen blev afholdt for første gang i 2025 i København, hvor finske Teemu Harju vandt den indledende udgave med en 8-2-sejr over svenske Edwin Torbjörnsson.
Kvalifikation til World Cup of Darts: De bedst placerede spillere på PDCNB’s etårige Order of Merit, som ikke allerede har kvalificeret sig via et PDC Tour Card, udtages til landsholdene ved PDC’s World Cup of Darts.
PDC Tour Card via Q-School: Spillere fra hele PDCNB-regionen kan, ligesom alle andre PDC-spillere i verden, forsøge at vinde et af de eftertragtede Tour Cards ved PDC’s årlige Q-School, hvilket giver adgang til hele Pro Touren i to sæsoner ad gangen.
Nordic Darts Masters – Verdensstjernerne kommer til København
Ud over selve PDCNB-touren er København desuden fast vært for Nordic Darts Masters, som er en del af PDC’s internationale World Series of Darts og samler flere af verdens allerbedste spillere. Turneringen spilles i Forum København, og 2026-udgaven, den sjette i rækken, blev afholdt den 5.-6. Juni 2026 med en samlet præmiepulje på £100.000, hvoraf vinderen modtog £30.000.
Danmark som værtsnation for Europa Touren
Danmark har også lagt hus til selve PDC’s internationale Europa Tour: Både i 2018 og 2019 blev en Europa Tour-turnering afholdt i Brøndbyhallen i København under navnet Danish Darts Open, hvor PDCNB fungerede som medarrangør og sikrede hele fire kvalifikationspladser til danske og øvrige nordisk-baltiske spillere.
Danske spillere gennem tiderne
Selvom Danmark endnu venter på sit første store internationale gennembrud på PDC’s absolutte topniveau, har landet gennem årene budt på flere markante profiler og resultater:
Per Laursen er uden sammenligning en af de vigtigste skikkelser i dansk darts historie. Han blev i 2007 den første dansker nogensinde til at spille ved PDC’s VM i dart, hvor han besejrede Colin Monk i første runde, før han tabte en tæt kamp til Dennis Priestley i anden runde. Laursen har desuden en imponerende WDF-merit med sølv i single ved VM i 2005 (tabte finalen til Dick van Dijk) samt sølv i double sammen med Brian Sørensen samme år. Han er også én af blot seks spillere i verden, der har deltaget ved samtlige ti første udgaver af PDC’s World Cup of Darts.
Frede Johansen og Stig Jørgensen var blandt de bærende kræfter, da Danmark vandt guld ved WDF’s EM for landshold på hjemmebane i 2008.
Jann Hoffmann nåede som nævnt sidste 16 ved BDO’s VM to gange (1990 og 1993) og var i sin tid en af Skandinaviens bedste spillere.
Dennis Lindskjold repræsenterede Danmark ved PDC’s World Cup of Darts i 2014 sammen med Per Laursen.
Vladimir Andersen skrev dansk dart-historie i januar 2022, da han som den første dansker nogensinde vandt et PDC Tour Card gennem Q-School og dermed sikrede sig adgang til hele PDC’s Pro Tour i Europa. Kort efter vandt han også sin første PDCNB ProTour-titel som kun den fjerde dansker nogensinde til at vinde en turnering i organisationens historie.
Benjamin Drue Reus blev i januar 2024 den anden dansker til at vinde et Tour Card via Q-School. Samme år blev han den første danske spiller nogensinde til at vinde en kamp ved UK Open, og han opnåede i øvrigt et af turneringshistoriens højeste individuelle gennemsnit (114,7) i en sejr for Danmark over Østrig ved World Cup of Darts 2023.
Andreas Toft Jørgensen og Jonas Graversen repræsenterede Danmark ved World Cup of Darts 2026 i Frankfurt, efter at have kvalificeret sig via deres placeringer på PDCNB’s Order of Merit.
Danmarks status på PDC Tour Card-fronten
Et PDC Tour Card er nøglen til at kunne spille fast med på PDC’s Pro Tour, herunder Players Championships og Europa Touren, og gælder i to sæsoner ad gangen. Kun 128 spillere i verden besidder til enhver tid et Tour Card. Danmark har historisk kun haft to spillere, der har formået at erobre et Tour Card gennem Q-School: Vladimir Andersen (2022-2023) og Benjamin Drue Reus (2024-2025). Efter at Reus mistede sit kort ved udgangen af 2025-sæsonen, står Danmark for øjeblikket, for første gang siden 2023, uden en eneste Tour Card-indehaver på den internationale scene, hvilket illustrerer, hvor hård konkurrencen om de eftertragtede kort er, selv for de bedste nordiske spillere.
Danmark ved World Cup of Darts
Danmark har deltaget i PDC’s landsholdsturnering World Cup of Darts, siden turneringen blev lanceret i 2010, og er en af blot seks nationer, der har været med ved samtlige udgaver via Per Laursens deltagelse. Danmarks bedste resultater i turneringens historie er andenrundeplaceringer, som senest lykkedes i 2025, da Vladimir Andersen og Andreas Toft Jørgensen besejrede Singapore 5-2 i første runde, Danmarks første sejr ved turneringen siden 2016.
Ofte stillede spørgsmål om PDC Nordic & Baltic
Hvornår blev PDC Nordic & Baltic stiftet?
Organisationen blev stiftet i 2012 under navnet Scandinavian Darts Corporation (SDC) af Dansk Dart Liga, Pro Darts Finland, Pro Darts Sweden og Unicorn Products. Den skiftede navn til PDC Nordic & Baltic i 2017, da de baltiske lande og Færøerne blev en del af organisationen.
Hvilke lande er en del af PDC Nordic & Baltic?
Danmark, Sverige, Finland, Norge, Island, Grønland, Færøerne, Estland, Letland og Litauen.
Hvem var Jann Hoffmann?
Jann Hoffmann (1957-2023) var en dansk topspiller i BDO-æraen og senere en af hovedkræfterne bag stiftelsen af Scandinavian Darts Corporation, forløberen for PDC Nordic & Baltic. PDCNB’s årlige mesterskabstrofæ er opkaldt efter ham.
Hvordan kvalificerer man sig til VM i dart via PDC Nordic & Baltic?
Ved at vinde PDC Nordic & Baltic Championship, sæsonens afsluttende turnering, hvor de 24 bedste spillere fra sæsonens ProTour mødes om en plads ved PDC’s VM i dart.
Har Danmark en spiller med PDC Tour Card?
Ikke i øjeblikket. Danmark har historisk haft to Tour Card-indehavere, Vladimir Andersen (2022-2023) og Benjamin Drue Reus (2024-2025), men står aktuelt uden en dansk repræsentant med Tour Card.
Hvor kan man følge dansk darts og PDC Nordic & Baltic?
PDC Nordic & Baltics’ egne turneringer følges bedst via organisationens officielle hjemmeside og livestreams, mens de store internationale PDC-turneringer, herunder VM i dart, Europa Touren, World Cup of Darts og Nordic Darts Masters, sendes på Viaplay i Danmark.



